Zem baníkov

by spravca

Okolie Banskej Štiavnice je lákadlom pre nejedného cestovateľa. Poskytuje celú plejádu možností, ako sa v kraji vyžiť športovo, kultúrne, náučne, poprípade stráviť príjemnú chvíľku oddychu v niektorej z útulných kaviarničiek. Ak patríte medzi tých, ktorí tu s radosťou pobudnú i dlhšie, istotne nebudete sklamaný ani z rozhodnutia navštíviť bývalé slobodné kráľovské mesto, obec Pukanec. Z Banskej Štiavnice sa do Pukanca dostanete za 30 až 40 minút. Spoje tu premávajú pravidelne, za zmienku možno stojí sobotná linka, kde zo Štiavnice vyrazíte o 11.50 a do Pukanca sa dostanete o 12.30.

Mestečko, na ktoré sa trocha pozabudlo

Stredoslovenské mestečko Pukanec, žiaľ, zostáva v tieni populárnejších „príbuzných“, ktorí sú hlbšie vrytí do povedomia potenciálnych návštevníkov. Panstvo „na kopci“ však nie je žiadnym nováčikom. Prvý písomný dokument o existencii Pukanca siaha už do druhej polovice 11. storočia. V zakladajúcej  listine hronskobeňadického opáctva je evidovaný termínom Villa Baka. Neskôr sa mesto označuje najmä slovným spojením „terra banensium“, a teda “zem baníkov“. Podobne, ako i iným banským mestám bývalého Uhorska, i Pukancu boli v 14 storočí udelené privilégia a  právo pýšiť sa statusom kráľovského mesta. Táto skutočnosť otvorila všetky zamknuté dvere „drobného podnikania“.  Jednotliví remeselníci spoločne dospeli v roku 1640 k rozhodnutiu spojiť svoje sily a založili jeden spoločný (tvz. veľký) cech, združenie zlatníkov, kováčov, zámočníkov, mäsiarov, kolárov a čižmárov. Práve v Pukanci má svoje korene i pomerne raritné združenie, cech debnárov. Drobná digresia do minulosti je i malou predprípravou na plány v súčasnosti. Pukanec sa oplatí navštíviť práve kvôli každoročne usporiadaným remeselníckym trhom s nezabudnuteľnou atmosférou. Trhy sa konajú zväčša na začiatku letných prázdnin, v prvých júlových týždňoch. Momentálne je Pukanec povestný chýrnou pukanskou keramikou, o ktorú na trhoch istotne núdza nebude. Súčasťou slávností je i návšteva jednotlivých remeselníckych dvorov (včelára, krčmára, poľovníka, drevorubača), ale i prehliadka dvoch krásnych kostolov na Námestí mieru, gotického kostola sv. Mikuláša, no i evanjelického kostola. Na začiatku 15. stor. sa do mesta prisťahovalo veľké množstvo husitov, avšak možnosť postaviť si  vlastný chrám im bola poskytnutá až s uzákonením Tolerančného patentu v 18. storočí. Pôvodná stavba sa ale nezachovala. Kostol patriaci ku klenotom architektonickej moderny funguje i naďalej a má i svoju  hŕstku skalných priaznivcov, ktorí sa pravidelne zúčastňujú nedeľnej bohoslužby.

Pukanec

Na aktívnych turistov čaká náučný chodník

Ak uprednostňujete pobyt na čerstvom vzduchu, v „područí“ majestátnych Štiavnických vrchov, garantujeme, že ani vy nebudete „odstavený“ na vedľajšej koľaji. Priamo z obce sa dá nastúpiť na náučný chodník – Po stopách starého rudného baníctva v Pukanci. Turistická trasa začína priamo pred Evanjelickým kostolom. Na námestí mieru sa nachádza  autobusová zastávka, na ktorej značka končí.

 Pukanec je súčasťou Podunajskej nížiny. Zo západnej strany je chránený vrchmi  Priesil (747 m), Agraš (734 m), Tatiar (734 m), Veterník (757 m), Vtáčnik (727 m), od východu Jabloňovským Roháčom (558 m), Bohunickým Roháčom (558 m) a Pleskom (441 m).  Okrem náročnejších výstupov sú dostupné i príjemné prechádzky pozdĺž vinohradníckych domčekov, tvz. „loche“ (z nemčiny Loch – diera; pivnice, kde sa uchováva(lo) víno). Počas svojich potuliek istotne natrafíte i na rarity slovenskej prírody, plody moruše čiernej, ešte vzácnejšie sladučké mišpule, fantastické staré odrody jabĺk a viniča.  Do obce sa dá dostať cez Levice, buď priamo, alebo prejazdom cez obce Bátovce, Žemberovce či Devičany a Nová Dedina. Cesta východne, smer na Banskú Štiavnicu vedie cez obec Štiavnické Bane. Do/z Levíc alebo do/z Banskej Štiavnice vedú mnohé autobusové spoje do väčších miest, smerom na východ či západ Slovenska. Autobusová zastávka je v Pukanci umiestnená priamo na Námestí Mieru. V tesnej blízkosti sa nachádza i obchod s potravinami, krčma, ale i miestna pekáreň.

Zdroj: pukanec.sk, e-obce.sk

Foto: panoramio.com, obce.info

You may also like