Karlsruhe – mesto na brehu Rýna

by spravca

Nemecké mesto Karlsruhe patrí do oblasti Bádensko-Württembersko a leží v tesnej blízkosti hranice s Francúzskom. Od Košíc je vzdialené cca 1 237 km. Pokiaľ nechcete alebo nemôžete cestovať vlastným autom, k dispozícií je priama linka  “Košice – Bratislava – München – Stuttgart – Mannheim” spoločnosti eurobus. V smere do Nemecka jazdí každú stredu a sobotu s odchodom z Košíc o 15.20 a príchodom do Karlsruhe o 10.45. Naspäť na Slovensko spoj premáva každý piatok a pondelok o 16.30 z Karlsruhe. Do Košíc má príchod o 12.10. 

Zľavy a podmienky

Deti do 4 rokov majú na cestovanie týmto spojom 80% zľavu. Polovičná cena je pripravená pre deti od 4 do 13 rokov. Pokiaľ sa radíte do skupiny obyvateľov vo vekovom rozmedzí do 26 rokov alebo nad 60 rokov, cestujete s 10% zľavou. Každý jeden cestujúci môže prepravovať zadarmo najviac 2 batožiny o maximálnych rozmeroch 60x90x40 cm. Za každú ďalšiu batožinu sa platí 6€ a prepravená bude iba v prípade, že je v batožinovom priestore dostatok miesta. Ak vychádza preprava na štátny sviatok, dopravca si vyhradzuje právo úpravy cestovného poriadku.

Pár faktov o Karlsruhe

Toto krajské mesto leží 115 m. n. m. a jeho rozloha je 173,46 km2. Momentálne sa tu eviduje 294 761 obyvateľov. Karlsruhe založil v roku 1715 markgróf Karol Wilhelm z Baden-Durlach a práve po ňom dostalo mesto svoje meno. Keď sa dostal do sporu s občanmi mesta Durlach, rozhodol sa ísť inou cestou. V centre mesta je nádherný palác, ktorý tvorí akoby slnko a mestské uličky od neho vychádzajú ako lúče. Niektorí to prirovnávajú k výpletu kolesa alebo k vlnkám rozprestretého vejára. Preto sa zvykne Karlsruhe občas nazývať aj ako Fächerstadt, a teda Vejárové mesto. Ständehaus postavený v roku 1822 bol prvou parlamentnou budovou v nemeckom štáte. Návštevníkov iste zaujme aj pyramída v strede mesta, pod ktorou je pochovaný samotný markgróf. V súčasnosti je mesto rozostavané, pretože tu prebiehajú práce na výstavbe metra. Mnohé z najvýraznejších budov navrhol architekt Friedrich Weinbrenner. Karlsruhe je jedným z troch nemeckých miest, v ktorom je badať črty po neoklasicistickom štýle.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Počas druhej svetovej vojny postihol mesto podobný osud ako mnohé iné. Centrum i palác boli zrovnané so zemou, no ihneď po vojne sa zahájila okamžitá rekonštrukcia. Za zmienku iste stojí aj charakteristický mestský park a les, ktorý tvorí rozsiahlu oblasť na sever od paláca. Od roku 1950 tu sídli Spolkový súdny dvor Nemecka, najvyšší odvolávací súd v záležitostiach občianskeho a trestného práva. V roku 1951 bolo mesto Karlsruhe určené za sídlo Spolkového ústavného súdu Nemecka. V mestskom parku nájdete aj symbolickú bielu čiaru a kamenný obelisk, ktoré označujú 49. Rovnobežku, ktorou mesto prechádza. Najväčšia ropná rafinéria Nemecka sa nachádza práve na brehu Rýna. K dispozícií sú aj dva prístavy. Karlsruhe je tiež významným dopravným uzlom. Klíma je tu značne teplejšia ako u nás. Pripraviť sa teda môžete na horúce leto a oceánsku klímu. Ľudí prahnúcich po vzdelaní iste zaujme fakt, že v meste dominujú aj vysoké školy a iné skvelé zariadenia vyššieho vzdelávania, ktoré sa špecializujú najmä na oblasť výskumu, vedy a techniky.  

Veríme, že Vás toto miesto očarí a zarezervujete si lístok na najbližší spoj.

Zdroj: cp.sk, slovaklines.sk, mbastudies.cz

Foto: archív, transpor.sk

You may also like