Ako ma navigácia zachránila pri ceste do rakúskych Álp

by spravca

Každoročne sa vydávam so svojou rodinou na dovolenku do hôr. Do tohto roku sme boli verní tuzemským Vysokým Tatrám. No už v minulom januári nás znepokojoval nedostatok snehovej pokrývky, nižšia kvalita služieb a príliš vysoké ceny. Známi nás prehovárali, aby sme tento rok zabudli na slovenskú tradíciu a vyrazili s nimi do rakúskych Álp. Lyžiarske areály v Alpách sa vyznačujú perfektným vybavením, stovkami kilometrov upravených zjazdoviek a špičkovými službami. Bez navigácie by bola cesta márna, pretože Rakúsko má pomerne zložité diaľnice, na ktoré som si netrúfal. A preto som sa rozhodol ešte pred odchodom kúpiť GPS navigáciu.

Konečne nastal deň “D”. Všetky veci boli zbalené v kufroch, lyže boli upevnené na strešnom nosiči a v jazde nám už nič nebránilo. S priateľmi sme mali zraz priamo pri hoteli v lyžiarskom stredisku Arlberg. Možno sa pýtate, prečo sme sa rozhodli práve pre Arlberg. Odpoveď je jednoduchá. Jedná sa o jedno z najlepšie hodnotených areálov, ktorý sa navyše rozdeľuje ešte na dve zóny. Naša cesta mierila do zóny St. Anton, ktorá sa vyznačuje traťami s celkovou dĺžkou 133 kilometrov. Tamojší terén vyhovoval tiež milovníkom freeridu, medzi ktoré patrí aj môj osemnásťročný syn. Jeden deň z pobytu sme si vyhradili tiež na druhú zónu zvanú Lech Zürs, ktorá ponúka 110 kilometrov zjazdoviek.

Ako prebiehala cesta?

Aby sme dorazili priamo k hotelu, kde sme mali rezervované izby, zadali sme do navigácie priamo GPS lokáciu hotela. Mali sme tak istotu, že sa dostaneme priamo pred objekt. Keďže som nechcel zbytočne investovať do klasickej navigácie, rozhodol som sa pre mobilnú alternatívu. No zdarma dostupné navigácie v Google Play buď nefungovali správne, alebo potrebovali pripojenie k internetu. Na Slovensku by to nebol problém, ale pri prekročení hraníc by som musel dáta vypnúť, aby som neplatil vysoký paušál. Po dlhom váhaní a hľadania som sa rozhodol investovať do mobilnej GPS do auta menom Sygic. Jedná sa o offline navigáciu, pričom GPS mapa bola estetická, podrobná a prehľadná.

Aby sme sa vrátili k našej zimnej dovolenke a k cestovaniu. Dorazili sme priamo pred hotel, pričom navigácia nám pomohla dostať sa z kľukatých a neoznačených uličiek. Prišli sme na miesto určenia v perfektnom čase. Šli sme sa ubytovať a chvíľu sme počkali na ostatných účastníkov nášho zimného zájazdu.

Zjazdovky, služby, ubytovanie na jednotku s hviezdičkou

Mám dve deti. Osemnásťročný syn je priaznivec freeridu a osemročná dcéra hravo zosúva zjazdovky s najmenšou obtiažnosťou. A manželka? Adrenalín miluje a nebojí sa vyskúšať niečo nového a odvážnejšieho. Po športovaní si rada dopraje oddych a relaxáciu, v čom jej wellness služby úplne vyhovovali.

Zjazdovky boli neustále upravené, dokonale zasnežené a mohli sme si vybrať z najrôznejších obtiažností. Jeden deň sme vyrazili do susednej zóny Lech Zürs. Pri príchode do strediska sme pochopili, prečo je označované za pýchu rakúskych Álp. Je to neopísateľné. To musíte jednoducho zažiť.

S ubytovaním sme nemali žiadny problém. V hoteli bola prítomná recepcia 24 hodín denne, čo je tu samozrejmosťou vo všetkých hoteloch a penziónoch. Nazmar nezostali ani naše chuťové bunky, vyskúšali sme niekoľko reštaurácií a vždy sme si pochutnali na nejakej tradičnej špecialite.

Hoci boli ceny pomerne vysoké na slovenské pomery, dostalo sa nám nadštandardných služieb. Žiadneho centu, ktorý sme tu utratili, sme neľutovali. Lyžiarske stredisko v Rakúsku je neporovnateľné s niektorým strediskom z Vysokých Tatier. Boli sme tu deväť dní, respektíve osem nocí, a radi by sme sa tam budúci rok opäť vrátili.

You may also like